close
تبلیغات در اینترنت

رزتمپ

ارتباط اجتماعی

ارتباط اجتماعی
پایگاه تفریحی. فرهنگی ادبی اطلاع رسانی بهترین مطالب عکس
تبليغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات سايت
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار مطالب
کل مطالب : 569
کل نظرات : 1441

بازديد امروز : 118 نفر
بارديد ديروز : 48 نفر
بازديد هفته : 166 نفر
بازديد ماه : 1,765 نفر
بازديد سال : 25,421 نفر
بازديد کلي : 399,540 نفر

افراد آنلاين : 1
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
مطالب پربازديد
کارت پستال بازديد : 1989
زن عنکبوتی بلوچ بازديد : 1303
قلعه سرباز بازديد : 1219
عاشقانه غمگین بازديد : 925
درختچه کهور بازديد : 907
عکس انواع خرما بازديد : 907
نظرسنجي
میزان رضایت شما از موضوع وب سایت چیستکدهاي اختصاصي
پشتيباني
theme by
roztemp.ir
RSS

Powered By
Rozblog.Com
تبليغات
رزتمپ
تمام زمان هایی را به یاد آورید که به طرف مقابل تان بی هیچ منظوری، چیزی می گویید که بد برداشت می شود، یا موقعیتی را تصور کنید که به خاطر حرف کسی احساس بدی به شما دست داده است و اتفاقاً او هم نمی خواسته شما را رنجیده خاطر کند. باید به خاطر داشته باشیم که واژه ها چنان بُرّنده عمل می کنند که می توانند رشته های اعتماد و محبت را به سرعت بگسلند. کلمات، همان طور که می توانند سازنده باشند، توان تفرقه افکنی، آسیب رسانی و ایجاد سوءتفاهم را هم دارا هستند.


آموختن مهارت های برقراری ارتباط مؤثر باید به طور جدی در مدارس و از پایه ی ابتدایی آغاز و پی گیری شوند. دانستن این مهارت ها، بر کیفیت ارتباطات ما می افزایند، اعتماد به نفس شخصی و وجهه ی اجتماعی مان را بهبود می بخشند و احتمال موفقیت را در نقش های گوناگون مان در زندگی افزایش می دهند. در این پست، از ده مهارت ارتباطی می گوییم که می تواند ارتباطات ما را بهتر کند و دانستن شان، یک لازمه است.


۱- زبان بدن


زبان بدن ما، پیش از زبانِ سرمان سخنانی را برای مخاطب نقل می کند. نحوه ی ایستادن ما، حالت چهره و چشمان ما داستانی را بیان می کنند که می تواند دیدگاه طرف مقابل را از ما بسازد. مهم نیست که واژه هایی که به کار می بریم، تا چه میزان قدرتمند باشند. اگر قابل اعتماد و با حالتی دوستانه جلوه نکنیم، دیگران به سادگی نادیده مان می گیرند. پس باید مراقب زبان بدن مان باشیم و هر از گاهی تغییراتی در آن ایجاد نماییم. هنگام سخن گفتن، در چشم دیگران نگاه کنیم. اغلب و به صورت تصادفی لبخندهایی بزنیم. دست مان را برای دست دادن با طرف مقابل پیش ببریم یا اگر صمیمی تر هستیم، به گرمی برای ش آغوش بگشاییم. راست بایستیم، سرمان را بالا بگیریم و شانه های مان را عقب بدهیم. نباید پاها یا دست های مان را قلاب کنیم، چرا که در بیننده ایجاد ذهنیت نیازمند حالت تدافعی در ما می نماید.

 


۲- گوش دادن فعال


برقراری ارتباط خوب، تنها مستلزم خوب سخن گفتن و یک زبان بدن مناسب نیست. باید بتوانیم به مخاطب مان خوب هم گوش دهیم. وقتی بتوانیم یک شنونده ی خوب باشیم، می توانیم ارتباطات مان را بهبود دهیم و در واکنش های اجتماعی مؤثرتر عمل کنیم و هم زمان توانایی تأثیرگذاری، متقاعد نمودن و مذاکره گری را نیز در خود تقویت می کنیم. این مهارت، مسلزم آن است که آگاهانه چیزی بیش از کلماتی را که گوینده بیان می دارد، بشنویم. باید با ذهن باز، پیامی را که فرستاده درک نماییم. به دقت روی گوینده متمرگز شویم، و مراقب باشیم که حواس مان پرت نمی شود. باید به زبان بدن گوینده هم دقت نماییم. زبان بدن مناسب ما می تواند تکان دادن گهگاه سر یا لبخندی ملایم باشد. هر از گاهی نظرات و راهنمایی هایی مفید ارائه دهیم.


۳- حل کشمکش


ایجاد تعارض در هر رابطه ای اجتناب ناپذیر است. مهم آن است که بدانیم این مناقان را چگونه در راهی مسالمت امیز هدایت کنیم تا رابطه ادامه یابد. خیلی ها تلاش می کنند که از این کشمکش ها دوری کنند، چرا که اصلاً دوست ندارند با تلخی و احساس درد آن مواجه گردند. خودِ این، می تواند باعث ایجاد خشم نهفته و سوء تفاهم گردد. عامل کشمکش ی که باعث ایجاد هیجانات قوی می شود، نیاز درونی ای است که برآورده نشده. در یک رابطه ی سالم، باید به نیازها و احساسات به یک میزان احترام گذاشت.


توانایی حا تعارضات به صورت مسالمت امیز نیاز دارد که ما آرام باشیم، حالت دفاعی به خود نگیریم و رفتارمان امیخته با احترام باشد. وقتی بر احساسات مان مسلط باشیم، می توانیم میان نظرات و نیازهای مان بدون ارعاب، زخم زدن و تنبیه دیگران تعادل برقرار نماییم. در ضمن، به دنبال راه حل مناسب برای حل مناقشات بودن، یعنی ما می توانیم راحت ببخشیم و فراموش نماییم و توانایی سازش را برای حفظ رابطه دارا هستیم.

 


۴- اعتبار


نباید مخاطب مان را نادان فرض کنیم. آن ها سوء نیت را بالاخره تشخیص خواهند داد. وقتی تلاش می کنیم که خود را به گونه ای جلوه دهیم که واقعاً نیستیم، آن ها بلافاصله ما را پس می زنند. ضمناً، مردم خیلی راحت متوجه می شوند که ما خود را در حصاری نامرئی محبوس کرده ایم تا از خودمان محافظت کنم یا با آن ها مشارکت ننماییم.


در این صورت، نباید انتظار ایجاد رابطه و حفظ روابط پیشین مان را داشته باشیم. اعتبار، به این معناست که خود را آزاد می گذاریم که چنان که هستیم، باشیم و می گذاریم دیگران هم همین طور ما را ببینند، علی رغم تمام نقایصی که داریم. معتبر بودن، راحت به دست نمی آید. ابتدا باید دقیقاً تعریف نماییم که چه کسی هستیم و چه ارزش هایی داریم. باید از صمیم قلب سخن گفتن را تمرین کنیم و تجربیات مان را در موقغیت های مشترک، با دیگران به اشتراک بگذاریم.


۵- نبوغ احساسی


این نبوغ در توانایی درک، تفسیر و پاسخ مناسب به احساسات مخاطب مان است. این امری اساسی برای برقراری ارتباط مؤثر است که بایستی میان افراد داد و ستد شود. در تعامل میان گوینده و شنونده، گوینده حالت شنونده را درک می کند و می تواند سخنان ش را تنظیم کند. وجود چنین هوشی در ما، با درک علایم غیرکلامی از سوی دیگران دانسته می شود، مانند درک زبان بدن و حالت چهره ی مخاطب. پس از آن که متوجه این علایم شدیم، باید بتوانیم تفسیری بر آن ها داشته باشیم (خشم، غم، هیجان، ترس و غیره).


نکته این است که پس از درک این علایم، پاسخی مناسب به احساسات دیگران بدهیم تا رابطه را مستحکم تر سازیم. مثلاً ممکن است درباره ی یک مشتری با رئیس تان، وقتی حواس ش به شما نیست، حرف بزنید. در این هنگام بهتر است که موضوع را تغییر دهید، مثلاً بگویید شاید بهتر باشد بعداً راجع به آن حرف بزنیم و اگر مایل است، می تواند بگوید از چه ناراحت است.


۶- بیان و تُن صدا


یکی از عناصر پایه ای در تداوم ارتباط، نحوه ی بیان ماست. اگر نامفهوم سخن بگوییم، خیلی آهسته یا بلند حرف بزنیم، توهین کنیم، یا زیاد از اصوات نامفهوم «ئه» یا «آ» مابین کلمات استفاده کنیم، پیام واقعی کلام تان از بین می رود و شنونده ها تقلای زیادی می کنند تا درک نمایند که منظورتان چه بوده. کمبود اعتماد به نفس و دانش، می تواند منجر به ضعف در مهارت های سخن گفتن گردد. باید روی بیان مناسب تمرین کنیم. می توانیم صدای مان را ضبط کنیم تا تُن صدا و کیفیت آن را بشناسیم. علامتی برای خود بگذاریم تا از اصوات بی معنا میان کلمات مان استفاده نکنیم. با سر بالا، شانه های عقب، راست بایستیم تا دیاگرام مان باز شود و حین سخن گفتن، راحت تر تنفس کنیم و با آرامش سخن بگوییم.


۷- ایجاد بازتاب


ذهن ما توانایی شناخت چهره ها و حالات آن ها را دارد و ما می توانیم ناخودآگاه، این حالات را در چهره ی خود تکرار نماییم. وقتی ما زبان بدنی را که از دیگری اموخته ایم، بازتاب می دهیم نشان می دهیم که حالات و احساس آن ها را در زمان تجربه ای مشترک که پیش تر داشته اند، درک کرده ایم. وقتی احساسات مشترک مان را به اشتراک می گذاریم، تمایل خود را به برقراری اعتماد بیش تر، ارتباط و همدلی نشان می دهیم. برای دست یافتن به رابطه ای صمیمانه تر، می توانیم این پروسه را مهندسی معکوس نماییم. می توانیم این را دفعه ی بعد که با کسی مکالمه کردیم امتحان کنیم و کمی از زبان بدن او را به خودش انعکاس دهیم. باید از مبالغه بپرهیزیم، اما ماهرانه زبان بدن و حالت چهره شان را منعکس نماییم و ببینیم در آن هنگام، چه پاسخی از آن ها دریافت می کنیم.


۸- پرسیدن سئوالات خوب


یکی از بهترین راه هایی که می توانیم درباره ی دیگران چیزی بدانیم و نشان دهیم که خوب گوش می دهیم، پرسیدن سئوالات خوب است. پرسیدن سئوالاتی که فرد را وادار به توضیح بیشتری می کند که احساساتش را بهتر بیان می سازد، به مخاطب احساس شنیده شدن می دهد و رابطه را مستحکم تر می سازد. سئوالات را از جایی باید آغاز کنیم که مکالمه تا جایی پیش رفته باشد، تا نشان دهیم به سخنان مخاطب مان علاقه مند شده ایم. مثلاً بپرسیم که چرا این طور فکر می کند؟ گاهی سکوت و احساس ناراحتی ناشی از آن، باعث می شود بیشتر احساسات مان را به اشتراک بگذاریم. مردم معمولاً همه ی ان چه را که می خواهند، نمی گویند اما اگر به قدر کافی منتظر بمانیم، بالاخره سکوت شان را خواهند شکست.


۹- مکالمه ی کوتاه


موقعیت هایی هست که مکالمات کوتاه تر، بیش تر به صلاح هستند. این مکالمات مؤدبانه، معمولاً در مهمانی ها یا مجامع عمومی پیش می آیند و می توانند جوّی دوستانه میان ما و مخاطب مان برقرار نمایند. شاید، بعد از آن دیگر برخوردی میان ما و آن شخص به وجود نیاید، با این حال داشتن هنر مدیریت روی مکالمات کوتاه هم بسیار مهم است و در مجامع عمومی و قرارهای تجاری به کمک مان خواهد امد. داشتن این مهارت، نشان می دهد که ما دارای وقار اجتماعی هستیم و می توانیم دیگران را به خود علاقه مند سازیم.


۱۰- وضوح و دانش


در هر نوع ارتباطی، مجبور هستیم که مواضع خود را صریح بیان کنیم و روشن کنیم که هدف مان در برقراری این ارتباط، چیست. بایستی مواضع مان را به طور منطقی ارائه دهیم. باید مطمئن شویم که منظور ما توسط مخاطب درک شده و مفاهیمی را که عرضه داشته ایم، متوجه شده است. باید از اضافه گویی و حشو بپرهیزیم و تنها به مقصودمان بپردازیم. دانش و اطلاعات ما روی موضوع مورد بحث، باعث اعتماد به نفس ما خواهد شد و شنونده را به آن چه که می گوییم، علاقه مند می سازد.


باید به یاد داشته باشیم که برای برقراری یک ارتباط موفق، نیاز به تمرین داریم. با مطالعه ی این ده بند، صادقانه ببینیم که در کدام بخش ضعیف تر عمل می کنیم. در آینده ی نزدیک و در موقعیت هایی که پیش می آید، این مهارت ها را به کار ببریم. در ابتدا چندان ساده به نظر نمی اید، اما به مرور زمان باعث می شود اعتماد به نفس بالایی به دلیل توانایی برقراری ارتباطات خوب احساس نماییم. به علاوه، مخاطب ما متوجه تلاش ما برای حفظ روابط خواهد شد و روی او تأثیری مثبت به وجود می اید. «برایان تریسی» می گوید: «برقراری ارتباط مهارتی است که می توانید بیاموزید. مانند راندن دوچرخه یا تایپ کردن است. اگر بخواهید که روی ش کار کنید، به سرعت کیفیت هر بخش از زندگی تان بهبود می یابد.»

یک پزشک - فرانک مجیدی

درباره : ارتباطات اجتماعی ,
امتياز : نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 5

برچسب ها : ارتباط " , "اجتماعی" , " عبدالستار" , " ملکرئیسی ,
بازديد : 66
[ پنجشنبه 25 دي 1393 ] [ 23:12 ] [ عبدالستار ملک ریسیی ]
آخرين مطالب ارسالي
پیام مدیر وب سایت ..پست ثابت تاريخ : یکشنبه 11 دی 1390
کارت پستال تاريخ : چهارشنبه 01 اردیبهشت 1395
چقدر خنده داره تاريخ : سه شنبه 31 فروردین 1395
بانک زمان تاريخ : سه شنبه 31 فروردین 1395
کارت پستال نوروز تاريخ : یکشنبه 01 فروردین 1395
تبريك سال نو تاريخ : یکشنبه 01 فروردین 1395
کارت پستال تاريخ : دوشنبه 06 مهر 1394
پوستر تاريخ : یکشنبه 29 شهریور 1394
تاریخچه حلقه نامزدی و ازدواج تاريخ : یکشنبه 29 شهریور 1394
کارت پستال تاريخ : جمعه 20 شهریور 1394
تندیس 95 ساله تاريخ : جمعه 20 شهریور 1394
درشت ترین قطره آب دنیا تاريخ : جمعه 20 شهریور 1394
سفارش محبت آمیز تاريخ : جمعه 20 شهریور 1394
عید سعید فطر تاريخ : شنبه 27 تیر 1394
کارت پستال تاريخ : شنبه 13 تیر 1394
شعر " حج " تاريخ : شنبه 13 تیر 1394
مطلب زیبا تاريخ : شنبه 13 تیر 1394
کارت پستال تاريخ : جمعه 05 تیر 1394
کفاش و تاجر ... تاريخ : جمعه 05 تیر 1394
پوستر رمضانی تاريخ : پنجشنبه 04 تیر 1394
پوستر مسجد تاريخ : پنجشنبه 28 خرداد 1394
مسجد شیخ فاطمه تاريخ : پنجشنبه 28 خرداد 1394
کارت پستال تاريخ : یکشنبه 03 خرداد 1394
دعایی که مستجاب شد! تاريخ : یکشنبه 03 خرداد 1394
فردا می آید شاید نباشیم ... تاريخ : شنبه 02 خرداد 1394
کارت پستال 2015 تاريخ : یکشنبه 23 فروردین 1394
کارت پستال شعر بلوچی تاريخ : یکشنبه 23 فروردین 1394
كارت پستال ملكرئیسی تاريخ : شنبه 01 فروردین 1394
پست عید نوروز تاريخ : شنبه 01 فروردین 1394
لوگوی بلوچستان تاريخ : جمعه 15 اسفند 1393
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
.: Weblog Themes By roztemp :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ،به سايت سرباز ایتک بلوچستان خوش آمديد . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما در بهتر شدن كيفيت مطالب وب سایت ياري رسانيد . براي سريع تر رسيدن به مطلب مورد نظر از آرشيو موضوعي استفاده كنيد همچنين . براي تبادل لينك هم ما را سرباز ایتک بلوچستان لینک کنید و خبرم کنی تا وب شما را لینک کنم و هر هفته با بهترین مطالب و عکس بروز میشه ادرس سایت http://sarbazitk.10r.ir/درضمن بحثهای سیاسی و مذهبی جدا خوداری کنید وب سایت زیر نظر جمهوری اسلامی می باشد با سپاس فراوان عبدالستار ملک ریسیی...
مطالب تصادفي
جست و جو

تبلیغات شما
کارت پستال درخواستی طراحان - سفارش از شما ، طراحی با ما
دانلود آهنگ بلوچی